SKU: SG2ROUND800
[SG2ROUND800] Outdoor Solar Garden Light Round 5W 5V with Ground Spike 800MM
https://www.gmtlighting.com.au/web/image/product.template/17389/image_1920?unique=7d81154
(0 review)
74.36 74.36 AUD 74.36 Gst Included
72.00 Gst Included
Not Available For Sale
Min Qty : 1.0
  • Brand
  • Voltage
  • Wattage
  • Base
  • Dimmable
  • Colour Temperature
  • Energy Saving
  • Bulb Type
  • Product Dimensions
  • Weight
  • Lumens
  • Material
  • Battery
  • Charging Time
  • Discharging Time
This combination does not exist.
 SAVE MORE:
*Offer exclusive for online purchases only. *Excludes clearance items.
The Deluxlite Outdoor Solar Garden Light Round 5W 5V with Ground Spike 800MM (600MM without spike) will bring a distinctly modernist feel to your home's landscape. This outdoor garden LED light provides a warm glow that's perfect for finding your way around your yard or to your door after the sun has gone down. The all-in-one design simple LED Landscape lights offer a fresh feel to your contemporary outdoor decor.
Product Features:
- Energy Saving: Yes
- Wattage: 5W
- Voltage: 5V
- Base: Ground Spike
- Colour Temperature: Tri-Colour 3000K/4000K/5000K
- Lumens: 450 Lm
- Bulb Type: LED Solar
- Battery: 4.2V/4AH
- Charging Time: 6-8 Hours
- Discharging Time: 10-12 Hours
- Dimmable: No
- Dimensions: 800 x 205 x 205mm
- No AC power cables, no electrical charges
- Aluminium body
- Materials: Aluminium + ABS
- Lithium battery
- Built-in dusk to dawn sensor
Applications:
✔ Residential outdoor, bollard, entrance, patio, deck, floodlight
Brand: Deluxlite
Voltage: 5V
Wattage: 5W
Base: Ground Spike
Dimmable: No
Energy Saving: Yes
Bulb Type: LED Solar
Product Dimensions: 800 x 205 x 205mm
Weight: 1.5kg
Lumens: 450 Lm
Material: Aluminium + ABS
Battery: 4.2V/4AH
Charging Time: 6-8 Hours
Discharging Time: 10-12 Hours
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Product Features:
- Wattage: 5W
- Voltage: 5V