SKU: HPIT2000
[HPIT2000] HPI-T Quartz Metal Halide Lamp 2000W 380V 542 E40 (32416651)(hqit2000w/n/e/)
| Brand: Philips |
| Voltage: 380V |
| Wattage: 2000W |
| Base: E40 |
| Finish: Clear |
| Dimmable: No |
| Colour Temperature: 4200K, Cool White |
| Bulb Type: Metal Halide |
| Product Dimensions: 430 x 101.50 x 101.50mm |
| Weight: 0.20kg |
| Lumens: 200,000 Lm |
| condition - delete: new |
| Lifetime: 12,000 hrs |
The Philips HPI-T Quartz Metal Halide Lamp 2000W 380V 542 E40 is a Quartz metal halide lamps with clear outer bulb which must operate in an appropriate luminaire. Producing good and high-quality light. The perfect globe for large areas that require a good light source.
Warnings and Safety:
• Use only in a totally enclosed luminaire, even during testing (IEC61167, IEC 62035, IEC60598)
• The luminaire must be able to contain hot lamp parts if the lamp ruptures
• For use with control gear designed for high-pressure mercury lamps
Product Features:
- Wattage: 2000W
- Voltage: 380V
- Base: E40
- Lumens: 200,000 Lm
- Bulb Type: Metal Halide
- Finish: Clear
- Life: 12,000 hrs
- Dimmable: No
- Dimensions: 430 x 101.50 x 101.50mm