SKU: F21T5865
[F21T5865] Deluxlite T5 Fluorescent Tube 21W 6500K G5 862mm (849)
https://www.gmtlighting.com.au/web/image/product.template/7992/image_1920?unique=d6c7f0c
(0 review)
Not Available For Sale
Min Qty : 1.0
  • Brand
  • Wattage
  • Base
  • Finish
  • Dimmable
  • Colour Temperature
  • Beam Angle
  • Energy Saving
  • Bulb Type
  • Product Dimensions
  • Weight
  • Lumens
  • condition - delete
  • Length
This combination does not exist.
 SAVE MORE:
*Offer exclusive for online purchases only. *Excludes clearance items.
Quantity Discounts
Buy 20 and save 20%
The Deluxlite T5 Fluorescent Tube 21W 6500K G5 862mm is a low-pressure mercury discharge fluorescent tube. Specifically designed for operation with electronic gear and well suited for dimming.
Product Features:
- Energy Saving: Yes
- Wattage: 21W
- Voltage: *Ballast Required
- Base: Tube Base G5
- Colour Temperature: 6500K, Daylight/Cool Daylight
- Lumens: 1260 Lm
- Bulb Type: T5
- Finish: Opal
- Beam Angle: 360°
- Dimmable: Yes
- Dimensions: 862 x 16 x 16mm
Applications:
✔ Residential spaces; kitchen, bathroom
✔ Hospitality spaces; restaurant, hotel, conference room, lobby, corridor, toilets
✔ Office spaces; office, university, school, garage, conference room, corridor, foyer
✔ Retail spaces; supermarket, grocer, mall, salesroom
Brand: Deluxlite
Wattage: 21W
Base: Tube Base G5
Finish: Opal
Dimmable: Yes
Beam Angle: 360°
Energy Saving: Yes
Bulb Type: T5
Product Dimensions: 862 x 16 x 16mm
Weight: 0.50kg
Lumens: 1260 Lm
condition - delete: new
Length: 2.8 Foot - 862mm
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Quantity Discounts
Buy 20 and save 20%
Product Features:
- Wattage: 21W
- Voltage: *Ballast Required
- Dimensions: 862 x 16 x 16mm