UV-B TL 100W/01-FS 72 Narrowband [RDC] 1775.6MM 13.0MG
SKU: 500129
[500129] UV-B TL 100W/01-FS 72 Narrowband [RDC] 1775.6MM 13.0MG
https://www.gmtlighting.com.au/web/image/product.template/7935/image_1920?unique=176cdd9
(0 review)
Not Available For Sale
Min Qty : 10.0
  • Brand
  • Voltage
  • Wattage
  • Base
  • Finish
  • Dimmable
  • Bulb Type
  • Product Dimensions
  • Weight
  • Special Light
This combination does not exist.
 SAVE MORE:
*Offer exclusive for online purchases only. *Excludes clearance items.
*FOR MEDICAL PURPOSES ONLY
WARNING: UV-B Lamp may cause harm if not used properly for the appropriate application.
Product Features:
- Wattage: 100W
- Voltage: 126V
- Base: Tube Base R17d [RDC]
- Bulb Type: T12 Fluorescent
- Finish: Opal
- Dimmable: No
- Special Light Colour: Ultra Violet B
- Dimensions: 1782.20 x 40.5 x 40.5mm
-UB-B Radiation 100hr (IEC): 15W
- Mercury(Hg) Content (Nom) : 13.0 mg
Applications:
✔ Specialised; phototherapy treatment systems
Brand: Philips
Voltage: 126V
Wattage: 100W
Base: R17d [RDC]
Finish: Opal
Dimmable: No
Bulb Type: T12 Fluorescent
Product Dimensions: 1782.20 x 40.5 x 40.5mm
Weight: 4kg
Special Light: Ultra Violet B
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
*FOR MEDICAL PURPOSES ONLY
Product Features:
- Wattage: 100W
- Voltage: 126V
- Base: Tube Base R17d [RDC]