SKU: 342024003WW
[342024003WW] MR16 LED 24V DC 3W 2700K W/W 60Deg
https://www.gmtlighting.com.au/web/image/product.template/17854/image_1920?unique=7d81154
(0 review)
Not Available For Sale
Min Qty : 1.0
  • Voltage
  • Wattage
  • Finish
  • Dimmable
  • Colour Temperature
  • Bulb Type
  • Product Dimensions
  • Weight
This combination does not exist.
 SAVE MORE:
*Offer exclusive for online purchases only. *Excludes clearance items.
The MR16 LED 24V DC 3W 2700K  W/W  60Deg is a halogen reflector lamp. Using xenon instead of krypton as the filler gas (XENOPHOT HLX versions). With a luminous flux up to 10% higher with the same power consumption.
Product Features:
- Wattage: 3W
- Voltage: 24V
- Colour Temperature: 2700K
- Bulb Type: Halogen MR16
- Finish: Clear
- Dimmable: Yes
- Life: 50 hrs
- Dimensions: 50 x 50 x 50mm
Other Additional Information:
- Cooling: Forced
- Burning Position: p90/p15
- EEI - Energy Label: B
Applications:
✔ Specialised
Voltage: 24V
Wattage: 3W
Finish: Clear
Dimmable: Yes
Colour Temperature: 2700K
Bulb Type: Halogen MR16
Product Dimensions: 50 x 50 x 50 mm
Weight: 0.10 kg
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Product Features:
- Wattage: 3W
- Voltage: 24V
- Life: 50 hrs
- Dimensions: 50 x 50 x 50mm